Jak vybrat brusle na led?

Jak vybrat brusle na led

Vůně zimáku a křupání ledu, který krájí nože vašich bruslí. Nenechte nic náhodě a nespoléhejte na půjčovnu - pořiďte si brusle na led, které si prošlápnete pro vlastní pohodlí. Rozšířené označení dámské zimní brusle led a pánské brusle na led rozlišuje především tvar nože a typ boty. Krasobruslařské brusle mají nože se zoubky a šněrovací botu. Hokejové brusle mají zaoblený tvar nože a pevněji vyztužený skelet, aby chránily kotník a chodidlo při nastřelení pukem a tvrdých nárazech.

  • Regina, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 5 min.

Jak vybrat lední brusle podle typu

Hledáte-li brusle na led na veřejné bruslení, nebo na rybník, vybírejte podle vámi preferovaného stylu - “pánské lední brusle” (kanady), na kterých se pohybujete odrážením do stran, nebo “dámské lední brusle” (se zoubky), na nichž se odrážíte přes špičku. U obou typů můžete vybírat ze dvou druhů vázání - brusle na led s tkaničkami, nebo lední brusle na přezky.

Jak vybrat brusle na hokej

Hokejové brusle se od pánských zimních bruslí liší kvalitou zpracování od vyztužení boty po holder, který je z odolnějšího plastu, než na rekreačních pánských bruslích. Hokejové jsou typické svou mohutnou a pevnou konstrukcí, která nohu na ledě udrží pevně a stabilně. Kotník by však neměl být moc sevřený, aby měl vůli pro pohyb. Mají pevnou vyztuženou špičku, sníženou stavbu botičky a zvýšenou zadní část paty.

Přestože hrajete jen nižší ligu, zvolte pro hokej vždy kvalitní a dobře vyztužené lední brusle, které ochrání váš kotník i nohu při pádu nebo nastřelení pukem - bolesti se nevyhnete, ale kvalitní hokejové brusle mohou být rozdílem mezi naraženinou a zlomeninou. Rozlišují se na hráčské a brankářské brusle, které mají nižší kotník a jiný tvar nože, který se také brousí odlišně od hráčských.

  • Drží nohu pevněji - především v bognách a brzdách (oproti rekreačním pánským)

  • Pevnější bota odolá i nastřelení pukem a lépe tlumí tyto nárazy

  • Odolnější holdery z kvalitního plastu

  • Některé modely lze vytvarovat (vypéct) na míru vaší nohy

  • Vyšší cena oproti rekreačním bruslím na led

Hokejové brusle

Brankářské brusle

Konstrukce boty a nožů:
  • Bota s jazykem a podrážkou – každá brusle na led má jiný skelet, ale stále platí pravidlo, že čím dražší brusle, tím kvalitnější skelet. Jazyky jsou buď obyčejné filcové, nebo takové, u nichž se dá měnit jejich tvrdost a mají ochranné prvky navíc. Nejkvalitnější podrážka, s jakou se můžete setkat na trhu, je z karbonových vláken. Zajistí, že brusle budou lehčí, dlouho vydrží stabilní a umožní maximální přenos energie z nohou do bruslí.
  • Holder – je prostřední část spojující botu s nožem lední brusle (runnerem), je přinýtovaná pevně k brusli a chycená pomocí pojistky či pomocí dvou šroubů.
  • Nůž – neboli runner je část, která spojuje brusli s ledem a ta část, po které budete bruslit. Nože na hokejových bruslích jsou oproti krasobruslařským mírně zakulacené a bez zoubků. Jsou v plastovém držáku a brousí se do žlábku. To kvůli rychlému a efektivnímu odrazu. Nože vybírejte podle kvality materiálu, především tvrdosti ušlechtilé nerezové oceli. Levnější modely jsou z méně ušlechtilé oceli a mají menší tvrdost. Kvalitnější nože jsou zhotoveny z tvrzené ušlechtilé nerezové oceli, která vyniká větší tvrdostí a odolností. Taková brusle je určena především pro profesionály - nůž má vyšší odolnost, tvrdost a životnost. Vyrábí se také odlehčené nože s perforací.

Krasobruslařské brusle

Krasobruslařské brusle jsou určené pro závodní krasobruslení a tento typ si nejspíš představíte pod pojmem “dámské”, vyberou si však samozřejmě i muži. Mají vysokou botičku a nůž má specifický krasobruslařský tvar, vpředu s několika zoubky, které jsou určené k odrážení a u sportovního bruslení jsou nezbytné při některých prvcích, jako jsou skoky a piruety.

Střih krasobruslařské brusle vám musí padnout. Některé jsou širší, jiné zase úzké. Na trhu najdete brusle vyšší i více vykrojené v oblasti lýtka. Tyto vykrojené krasobruslařské brusle profi jsou určeny hlavně pro vrcholové krasobruslení, kde je potřeba větší rozsah ohybu nohy při jízdě vpřed i vzad.

  • Vyrobené z kvalitnějších materiálů oproti obyčejným rekreačním dámským

  • Lépe drží nohu

  • Vyšší cena oproti rekreační úrovni

Krasobruslařské brusle

Jaké nože zvolit do krasobruslařských bruslí:

Nože bruslí volte podle kvality materiálu, z něhož jsou vyrobené. Všechny nože použité u bruslí na led jsou zhotoveny z ušlechtilé nerezové oceli. Levné modely mají nože z karbonové oceli s nižší tuhostí, a tedy menší tvrdostí, je proto nutné častěji je brousit a jsou vhodné jen pro občasné rekreační využití. Kvalitní nože bruslí na led jsou vyrobeny z nerezové oceli s vyšší tuhostí, díky čemuž jsou odolnější a brusle není třeba brousit tak často - také u nich nedochází k reznutí. Nože jsou na povrchu označeny mezinárodně uznávanou značkou kvality TŰV.

Pánské

S kanadami získáte přesnější a dynamičtější možnosti pohybu oproti brusli krasobruslařské. Levnější modely pánských bruslí na led však budou minimálně ze začátku tlačit do kotníků, než si je prošlápnete a také vás nedrží v zatáčkách tak dobře, jako to umí brusle na hokej.

  • Dynamický pohyb

  • Jednodušší pro úplné začátečníky

  • Vhodné i na rekreační hokej s přáteli na rybníku

  • Tvrdost boty - mohou tlačit do kotníků

  • Měkkost boty

Pánské zimní brusle

Dámské

Dámské brusle na led najdete zpravidla v provedení se zoubky, coby krasobruslařské. Jsou pohodlnější a nesvírají nohu tak pevně jako kanady. Nefixují však tím pádem kotník a styl pohybu je založen na odrážení a brzdění přes zoubky. Do třeskutých zim lze pořídit i dámské lední brusle s kožíškem. Výrobci však nabízí také dámské brusle bez zoubků se zaobleným nožem jako u hokejových bruslí.

  • Měkčí bota je pohodlnější pro nohu

  • Nefixují kotník

Dámské zimní brusle

Dětské

V případě dětských bruslí na led je základem stabilita a pevnost konstrukce brusle, klíčové je také kvalitní polstrování, které se přizpůsobí tvaru nohy. Pro nejmenší na rekreační bruslení jsou vhodné rostoucí brusle, které mají nastavitelnou velikost boty. Říká se jim také roztahovačky a jsou opatřeny různými mechanismy na roztažení skeletu o 4 až 5 velikostí. Roztahovací brusle však nejsou vhodné pro závodní bruslení!

Samostatnou skupinou jsou tzv. dětské brusle kačenky. Jde o celokovové konstrukce s nastavitelnou velikostí za pomoci šroubků, určené pro děti předškolního věku s malou velikostí nohy, ke které se upnou páskem s přezkou pod obuv. Díky nim se děti již v raném věku mohou seznamovat se základy pohybu na ledě. Kačenky mají i své odpůrce, kteří tvrdí, že kazí dětem styl bruslení. Pokud tedy máte doma malého hokejistu, či hokejistku, pořiďte jim raději dětské hokejové brusle, ve kterých si mohou od mala pilovat techniku.

V neposlední řadě jsou tu také dětské brusle 2v1 kombinující kolečkové a lední brusle. Brusle 2v1 jsou k dostání i pro dospělé, hodí se ovšem opravdu jen pro rekreační a využití.

Dětské zimní brusle

Podle čeho vybírat

Jak vybrat lední brusle?

  • Jak zdatný bruslař jste a za jakým účelem lední brusle pořizujete?
  • Na co budete brusle na led využívat – na hokej, krasobruslení či rekreaci?
  • Jakou kvalitu očekáváte, a tedy kolik peněz chcete do bruslí investovat?

Je rozdíl, zda jste začátečník, či zkušený bruslař. Pokud brusle na led využijete zejména při rekreaci, bude vás zajímat hlavně pohodlí za nízkou pořizovací cenu. Jste-li profesionál, hledejte pevné zimní brusle s nižší hmotností a lepším větráním. V obou případech však volte brusle, které nabídnou co nejlepší oporu kotníku a ovladatelnost.

Pevnost a celková stabilita

Jedná se o nejdůležitější parametr pro výběr ledních bruslí všech typů, který závisí na použitém materiálu. Laciný materiál s nedostatečně vyztuženou konstrukcí způsobí vratkost kotníku a celkově zhorší stabilitu těla.

Velikost a tvar boty

Bota by měla jít dokonale utáhnout v oblasti nártu, nohu musí perfektně obepínat již za prsty a v oblasti kotníku, kde však nesmí být příliš těsná. Pokud sháníte rekreační brusle na občasné využití, pak počítejte s půl číslem navíc pro teplou ponožku, bez které se ve vysokých mrazech neobejdete. Naopak pro sportovní bruslení je lepší, když lední brusle padne přesně. Maximálně si můžete dovolit rezervu půl čísla.

Šířka

Nejčastěji se na trhu setkáte se dvěma variantami. Označení EE nebo také 2E mají hokejové brusle s větší šířkou a nižším nártem. Častější bývá označení D, kdy má brusle užší provedení a vyšší nárt.

Hmotnost

Čím lehčí, tím je brusle snáz ovladatelná. Pro sportovní účely se kvůli váze vyrábějí brusle z odlehčených materiálů nebo s perforací.

Materiál a komfort

Pohodlí je základem úspěchu a toho, že vás bruslení bude bavit. Materiál vnitřku boty ovlivňuje celkový pocit pohodlí při bruslení. Ideální je, když se materiál přizpůsobuje kotníku a zároveň na chladném ledě zahřeje. Svršek brusle je důležitý pro prodyšnost boty a její odolnost proti vnějším vlivům, v případě hokejových bruslích pak i proti nárazu pukem. Polstrování má vliv na prodyšnost a komfort při zátěži. Zavazování je dnes standardně tkaničkové, přezkové, na suché zipy či rychloutahovací. Ve sportovních soutěžích je zpravidla povolen pouze typ zavazování na tkaničky.

Broušení bruslí vždy svěřte odborníkovi.

Péče o brusle na led

Nové brusle nezapomeňte dát před prvním použitím nabrousit, prodávají se nenabroušené zejména z bezpečnostních důvodů. Specializované prodejny vám lední brusle nabrousí bezprostředně po nákupu, kdy první broušení je zahrnuto v ceně. Mimo led chraňte ostří nožů plastovými chrániči, které tak zabrání brzkému ztupení a vytvoření rýh. Brusle na led je potřeba brousit pravidelně, záleží pouze na tom, jak často je budete používat. Svěřte tento úkon vždy do rukou odborníků. Po každém použití otřete nože bruslí i botu do sucha hadříkem a nechte vyschnout. Poté brusle skladujte na suchém místě, prodloužíte tak jejich životnost a u levných modelů omezíte šanci na tvorbu rzi.

Příslušenství

Chrániče bruslí

Chrániče na zuby

Hokejové helmy

Dětské cyklistické helmy

Helmy a přilby na in-line

Hokejky

Náhradní nože do bruslí

Tkaničky do bruslí

Nejčastější dotazy

Tkaničky nebo přezky?

Pokud sháníte brusle na hokej, nebo závodní krasobruslení, jednoznačně tkaničky (přezky nejsou v žádné lize pořádané ČSLH povolené). Tkaničky jsou také pohodlnější a brusle déle vydrží (tkanička je na výměnu snazší než přezka). Přezky mají zase výhodu rychlého nazouvání - záleží tedy na účelu použití a posléze vašich preferencích.

Jakou zvolit velikost?

Hokejové brusle by měly pevně obepínat nohu v nártu, ale v kotníku nechat vůli (zhruba na dva prsty od zvýšené zadní části paty. Bota také časem mírně povolí. Různé modely i různé značky nabízejí tvar boty téměř pro všechny typy chodidel (široké, dlouhé, úzké kotníky atd.) - vždy je dobré si vybraný model vyzkoušet na prodejně.

Krasobruslařské by měly od začátku pevně obepínat nohu a pohodlně padnout.

Jak často brousit lední brusle?

Frekvence broušení se odvíjí od četnosti použití bruslí, ale také kvality nožů, vašeho stylu bruslení a péče, s jakou se o brusle staráte. Někteří profesionální hokejisté brousí denně, pokud však plánujete bruslit výjimečně na rybníku, nebo veřejném kluzišti, stačí párkrát do roka. Zkušenější bruslaři posléze sami poznají, že se blíží čas navštívit brusku.

Další užitečné články